Téves információk a szabályzatokkal kapcsolatban

Az utóbbi tanévben történt TVSZ módosítások miatt nagyon sok téves információ keringett a hallgatói légkörben az elbocsátásokkal, a tantárgyfelvétellel és az átsorolással kapcsolatban. Ennek tisztázásának érdekében az alábbi levélben összegyűjtöttem ezek közül a legfontosabbakat.

Elbocsátások:

1.) Jelenleg nincs olyan szabály a BME-n amely a tantárgyak felvételének a számát korlátozza.
Tehát az az információ nem igaz, hogy egy tantárgyat maximum 3-szor lehet felvenni. Bizonyos egyetemeken vannak ilyen korlátozások, de a BME-n eddig nem maximalizálták a tantárgyfelvételek számát. Azaz egy tantárgyat gyakorlatilag akárhányszor felvehetsz, csupán a vizsgaalkalmak számára kell figyelned.

2.) Vizsgás tantárgyból maximum 6 alkalommal kísérelhetsz meg vizsgát. A 6-ik sikertelen próbálkozás után az egyetem egyoldalú elbocsátó nyilatkozattal él ("azaz kirúgnak").
A vizsgaalkalmakba csak azok számítanak bele amelyen részt is vettél és valamilyen érdemjegyet kaptál rá. Tehát, ha a Neptunban felvetted a vizsgát, de elfelejtetted leadni és azon nem jelentél meg, akkor  "Nem jelent meg" bejegyzést kapsz, így az nem számít bele a 6 vizsgaalkalomba. Ilyen esetben, csupán az igazolatlan távolmaradásért járó különeljárási díjat róják ki számodra. Tehát amennyiben valakinek olyan vizsgára amelyen nem jelent meg "Elégtelen" bejegyzés került a Neptunba, az mindenféleképp keresse fel az illetékes Tanszéket/Tárgyfelelőst, hogy javítsák azt.

3.) Az n*15-ös szabály megszűnt.
Tehát az előző félévtől nem bocsátanak el amiatt, ha nem teljesítetted a képzésedben eltöltött féléveid száma * 15 kreditet. Eddig ezeket az ellenőrzéseket minden tavaszi félév végén nézték, de mint említettem most már nem bocsáthatnak el senkit sem emiatt.

Átsorolások

4.) A hatályos TVSZ alapján átsorolásnál az idei félévtől eltérő szabályozás vonatkozik a 2012 szeptember 1 előtt és a 2012 szeptember 1-et követően beiratkozott hallgatókra.
2012 szeptember 1 előtt beiratkozott hallgatóként abban az esetben sorolnak át költségtérítéses képzésbe, amennyiben az utolsó két aktív féléved alatt nem teljesítettél legalább 30 kreditet.
2012 szeptember 1-ben és az azt követően beiratkozott hallgatóként abban az esetben sorolnak át költségtérítéses képzésbe, amennyiben az utolsó két aktív félév alatt nem teljesítettél legalább 30 kreditet és nem értél el legalább 2,00-ás súlyozott tanulmányi átlagot.
Megjegyzés: Ez a szabályozás amíg 2,00-ás súlyozott tanulmányi átlag van meghatározva nem jelent semmi "nehezítést" a 30 kredit megszerzésén túl, mivel ha valaki legalább egy tantárgyat teljesít kettesre, akkor már 2,00-ás a súlyozott tanulmányi átlaga. Ebbe az átlagba a bukott kreditek nem számítanak bele.

Tantárgyfelvétel

5.) Tantárgyat csak abban az esetben vehetsz fel, ha teljesítetted annak előkövetelményeit.
Az egyes tantárgyak előkövetelményei alól semmilyen kérvény (még méltányossági kérvénnyel sem) leadásával sem kaphatsz felmentést. Így nem teljesíthetsz párhuzamosan egy tantárgyat és az annak előkövetelményét képező tárgyat sem.

Amennyiben akármilyen jellegű kérdésetek merülne fel keressetek minket bizalommal!